728x90 AdSpace

YENİ KONULAR
18 Temmuz 2013 Perşembe

Meme Başı Egzaması Nedenleri Ve Belirtileri

Meme ucu egzaması tedavisi

Meme başı egzaması
Meme uçlarında mantar enfeksiyonu ile beraber veya tek başına egzama, tehlikeli sayılabilecek bir hastalık değildir. Egzama rahatsızlığı, astım, egzama ve saman nezlesine yatkınlığı olan ya da geçmişinde bu rahatsızlıkları geçiren kadınlarda meme başı egzaması daha sık görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Mantar çoğu zaman başka bir rahatsızlık için antibiyotik tedavisi görüldüğünde de oluşabilir.

Meme uçlarında egzama şikayeti olan kadınların yarayı kesinlikle kaşımamaları, uçuk rahatsızlığı olan insanlardan uzak durmaları gerekmektedir. Egzama genelde mantarın yol açtığı yaygın bir deri rahatsızlığı olduğu gibi, normal cildi nadir olarak etkiler. Genellikle derinin her hangi bir nedenden dolayı sorunu olduğunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genelde cildin kıvrımlı bölgeleri gibi, cildin nemli ve sıcak bölgelerinde meydana çıkar. Cildin dermatitis veya daha öncesinden egzama olan yerlerinde tekrarlayabilir.

Meme başı egzaması belirtileri

Meme başı egzaması, meme başı ve çevresinde kaşıntı, kızarıklık ve kabuklanma olarak kendini gösterir. Çoğu zaman mantarların sebep oluğu bir rahatsızlık olduğu gibi, tedaviye direnç gösterdiğinde veya uzun sürdüğünde 3-4 ay civarı sürer ise meme başında görülebilecek meme kanseri bulgularından biri olabileceği ihtimali olan paget hastalığı ile karışabilir. Bu nedenle meme başı egzamasının doktor takibi altında tutulması ve uzun devam eden meme başı egzamaların da ileri tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Meme başı egzaması tanısı ve tedavisi

Meme başı egzaması şüphesinde öncelikle bir cildiye (dermatolog) uzmanına baş vurmak gereklidir. Egzama tanısı genellikle fiziksel muayenede konulabilir.  İltihaplı, çatlamış veya tahriş olmuş göğüs uçlarını, belirgin egzama tedavisinde doktorun verdiği kortizonlu krem kullanılır. Bunun yanı sıra, mantar tedavisi için özel bir mantar kremi tedaviye eklenebilir. Emzikli kadınlara göğüs uçlarını bebeği emzirmeden önce yıkaması için, doktor buna özel kremler verebilir. Memedeki sorunun çok ciddi olması halinde bebeği emzirmeye birkaç gün ara verilmesi gerekebilir. Bu süre içerisinde annenin sütü elle ya da bir pompa yardmı ile sağılması lazımdır. Bebeğin ağzındaki pamukçuk nedeni ile egzama oluştu ise bebeğin ağzındaki pamukçuğun tedavisinin yapılması gerekir.

Egzama rahatsızlığında özellikle derinin kaşınmaması oldukça önemli olup, istemeden de olsa kaşındığı için hastaların tırnaklarını kısa tutmaları ve temiz olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Egzama geçtikten sonra tekrarlamasını önlemek amacı ile o bölgeyi düzenli olarak nemlendirici sürmek, sabun kullanmaktan kaçınmak ve egzama rahatsızlığına özel sabun kullanmak oldukça önemlidir ve yararlı olabileceği düşünülen bir tutam kına ile zeytin yağını karıştırıp, kaşınan bölgeye denenebilir. Fakat bu yöntemin kullanılan egzama ilaçları ile kullanılması yan etki yapabileceği ihtimali ile doktorunuza sorduktan sonra kullanmak gereklidir.

Meme başı egzaması nasıl önlenir?

Egzama rahatsızlığı olan kadınların derileri çok hassas olduğu için tahriş eden bazı etkenlerden uzak durmalarında fayda vardır. Egzamanın nedeni olan alerji yapıcı etken bulunabilir ise hastanın o etkenden korunması durumunda egzamanın tekrarlaması azalabilir. Egzamalı deri uçuk virüsü olan, özellikle herpes simplekse karşı oldukça duyarlılık gösterir iken, virüsün alınması halinde enfeksiyon yayılabilir. Meme başında egzama sorunu olan kadınların, göğüs uçlarını sabunla yıkamamaları, göğüs pedlerini sık, sık değiştirmeleri, naylon içeren pedler kullanmamaları, pamuklu olmayan sütyenleri takmamaları egzama oluşumunu tetiklememek için oldukça önemlidir.

Emzirme döneminde olan kadınların göğüs uçlarının devamlı olarak ıslanması, meme cildinin kuruması ve bebeğin emmesinden kaynaklanan devamlı nem ve sıcaklık sonucu göğüs uçlarının kuruması gibi durumlar, göğüs uçlarında çatlak ve ağrılı yarıklar ile kendini gösteren hafif egzamaya sebep olabilir. Ayrıca, bebeğin ağzında oluşan pamukçuklardan da egzama oluşabilir. Duygusal sorunlar, stres ve sıkıntının da egzama oluşumunda etkenliği bulunmaktadır. Egzama sorununu, bu problemi yaşayan kadınların durumu çok fazla büyütmesi bu strese neden olduğundan, çok fazla büyütmemek gerekmektedir.

Meme ucu akıntısı neden olur?  Memeden süt gelmesinin nedenleri
 • Blogger Yorumları
 • Facebook Yorumları

12 yorum :

 1. İyi günler, ben yeni bir anneyim. 3.5 aylık bir kızım var. meme uçlarım hala iyileşmedi ve meme ucu egzaması oldum. her kremi denedim. bu da yetmezmiş gibi iki ayak tırnağım battı. geçen hafta ameliyat oldum. emzirmek bir eziyet oldu. bu durumları yaşayan var mı? üç defada süt düğümlenmesi oldum. Benimle tecrubelerinizi paylaşırsanız çok sevinirimmmmm....

  YanıtlaSil
 2. Bende slikon başlıkla emziriyorum. kanamaları atlattım. iki saatte bir emzirmeye çalışıyorum. takrar doktora gideceğim ama.

  YanıtlaSil
 3. mrhba bende aynı problemi yaşıyorum bebeğim 15 aylık oldu ben hala emziriyorum ve hem meme cu çatlağı hemde egzama hiç geçmedi daha önce hep kadın doğumcuya giderdim bugun cildiye doktoruna girrim ve bikaç karışımdan oluşan krem verdim bakalım 15 aydır çektiğim bu eziyet bitebilecek mi ve ben kızımı rahatça emzirebilecekmiyim çok merak ediyorum..

  YanıtlaSil
 4. Kadin dogumcular bu konudan pek anlamaz. Cilt doktoruna gitmekle iyi etmişsiniz. Bende de egzama oluştu. Korkudan doktora gidemiyorum çünkü bebeğim emmek istiycek ve ben ilaçtan dolayı emziremeyecegim :(

  YanıtlaSil
 5. bende 3 çocuklu anneyim 3aydır işe başladım 3 aydır meme çevresinde egzema başladı bakıcımın el tırnaklarında mantar var ondan olabilirmi bebeğime geçermi neolur cevap

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer dikkat etmezseniz bebeğinize geçebilir.

   Sil
 6. Meme çevresinde ki egzamayı kolay ve hızlı bir yolla geçirebilmem mümkün mü?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. M furo ve travazol adlı merhemler çok etkili 3 gun icinde etkisini gordum

   Sil
 7. bn kızım ve benim meme uçlarımda bir çatlak var nedeni ne olablir teşkrler

  YanıtlaSil
 8. Meme ucu çatlakları genellikle bebek emziren annelerde olur. Fakat egzama sadece emzikli kadınlarda değil herkeste oluşabilir. Memede çatlak cilt kuruluğundan ya da kaşımadan dolayı da oluşabilmektedir. Atopik egzama, seboreik egzama gibi egzama tiplerinde de göğüs altlarında, göğüs uçlarında, kaşıntı ve kızarıklıklar yapar. Kaşındığında da çatlaklar oluşur. Her akşam nemlendirici krem sürmek işe yaraya bilir. Fakat geçmez ise bir cildiye uzmanına gitmek te fayda vardır.

  YanıtlaSil
 9. Göğüs ucunda kuruluk ve kanama neden olur??????

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emzirme söz konusu ise emziklilik döneminde bu tür sorunlar olabilir. Meme ucu kuruluğu ve kanamanın en önemli nedenlerinden biri de meme ile giyecekler arasındaki sürtünmedir.Özellikle yaz sıcaklarında ve egzama sorunu olanlarda bu durum sık görülür. Memede sert bir kitle olması, meme ucunda çekilme ve kanama olması gibi belirtiler meme kanseri belirtileri de olabilir. Bir cildiye uzmanına görünmekte fayda vardır. Geçmiş olsun.

   Sil

Konu Hakkında: Meme Başı Egzaması Nedenleri Ve Belirtileri Değerlendirme: 5 Yorum: Sağlık Ocağım