Kansızlıkta Beslenme Ve Önemi

26 Eylül 2012 Çarşamba

Kansızlıkta beslenme ve önemi

Kansızlıkta beslenme önemlimi ?

 Kansızlıkta beslenme önemli olduğu gibi, hatta bazı hafif seyreden ve ya altında başka nedenin olmadığı kansızlıklar genelde üç aylık demir ilacı kullanımının yanı sıra beslenme değişiklği ilede düzeltilebilir. Demir açısından zengin besinlerle bu sorunu destek sağlayabiliriz..Örneğin sabahları kalkınca içilen yarı süt yarı pekmez olarak karıştırdığımız bu içeceği  içebiliriz. Sabah kahvaltısında bir yumurta yemek haftada en az iki kez bakla gil yemek eğer bağırsak veya mide problemimiz yok ise kuru fasülye, nohut, yeşil mercimek, bezelye, bakla, bulgur pilavı, aşürelik buğday salatası, börülce, et. ciğer, sakatat, gibi yiyecekleri düzenli yemeninde faydaları olmaktadır.

Bunların yanında kuru üzüm, kayısı, incir, badem, ceviz, fındığında demir içeriği zengin yiyecekler oldukları bilinmektedir. Fakat bunlarda  çok yenildiğinde kilo alma problemi olduğundan düzenli ve az yemek daha yararlı olur. Bütün bunlar altarnetiflerdir. Önemli olan burda hastalığın nedenini bulmak olmalıdır. Ve öğün atlamak, düzensiz diyet yapmak, demir içeriği düşük  besinlerle beslenmek te kansızlığı artırmaktadır.

Bu nedenle öğünlerimizi düzene koymak gerekir. Ispanak yemeğini yumutalı yemekte faydalı olacaktır. Yoğurtlu yulaf ezmesi, siyah üzüm suyu ve ya çekirdekleri, bamya, balık, tavuk, haşlanmış kereviz, kırmızı pancar, havuç, yer elması,, keçi boynuzu, kara dut, domatez, nar,  gibi yiyeceklerde kansızlığa fayda sağlayabilmektedir. Aynı zamanda kola, gazoz, sigara, alkol, fazla kafein çay, kahve gibi içeceklerde kansızlığa, sebep olabilmektedir. Bu nedenle bu gibi içeceklerden de mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir. Bütün bunlar sadece destek olarak görülmeli geçmeyen kansızlık var ise mutlaka iyi bir hemotoloji uzmanı tarafından iyi bir inceleme  yapılması gerekmektedir.

0 yorum :

Yorum Gönder