728x90 AdSpace

YENİ KONULAR
26 Eylül 2012 Çarşamba

Kansızlık İçin Nasıl Beslenmeli?

Kansızlıkta beslenme ve önemi

Kansızlık ve beslenme 

Kansızlıkta beslenme önemli olduğu gibi, hatta bazı hafif seyreden veya altında başka nedenin olmadığı kansızlıklar genelde üç aylık demir ilacı kullanımının yanı sıra beslenme değişikliği ile de düzeltilebilir. Demir açısından zengin besinler ile bu sorunu çözmek mümkün olabilir.

Örneğin sabahları kalkınca içilen yarı süt yarı pekmez olarak karıştırdığımız bu içeceği  içebiliriz. Sabah kahvaltısında bir yumurta yemek haftada en az iki kez baklagil yemek eğer bağırsak veya mide problemi yok ise kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, bezelye, bakla, bulgur pilavı, aşurelik buğday salatası, börülce, et. ciğer, sakatat, gibi yiyecekleri düzenli yemekte faydalı olur.

Kansızlık ve beslenme 
Ayrıca kuru üzüm, kayısı, incir, badem, ceviz, fındığında demir içeriği zengin yiyecekler oldukları bilinmektedir. Fakat bunlar çok yenilir ise kilo alma problemi olduğundan, düzenli ve az yemek daha yararlı olur. Bütün bunlar altarnetiflerdir. Önemli olan burada hastalığın nedenini bulmaktır. Öğün atlamak, düzensiz diyet yapmak, demir içeriği düşük besinler ile beslenmekte kansızlığı arttırmaktadır.

Bu nedenle öğünleri düzene koymak gerekir. Ispanak yemeğini yumurtalı yemekte faydalı olur. Yoğurtlu yulaf ezmesi, siyah üzüm suyu veya çekirdekleri, bamya, balık, tavuk, haşlanmış kereviz, kırmızı pancar, havuç, yer elması,, keçi boynuzu, kara dut, domates, nar gibi yiyeceklerde kansızlıkta faydalıdır. Ayrıca kola, gazoz, sigara, alkol, çay, kahve gibi içeceklerde kansızlığa sebep olabilmektedir. Bu nedenle bu gibi içeceklerden de mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Bütün bunlar sadece destek olarak görülmeli geçmeyen kansızlık var ise mutlaka iyi bir hemotoloji uzmanı tarafından iyi bir inceleme yapılması gereklidir.

Demir oranı yüksek besinler - Kansızlık belirtileri Kansızlık tedavisi 
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Konu Hakkında: Kansızlık İçin Nasıl Beslenmeli? Değerlendirme: 5 Yorum: Siberman Yönetici