Akdeniz Ateşi Hastalığında Beslenme Şekli

28 Ağustos 2012 Salı

Akdeniz ateşi hastalığında beslenme şekli 

(Fmf) hastaları nasıl beslenmeli

 Hastalık bağırsaklarda, mide de, hasarlar oluşturduğundan Asitli, Gazlı, yiyecekler ve içeceklerde etkilemektedir. Örneğin Kurufasülye, Nohut, yeşilmercimek, börülce ve benzeri bakla giller etin kavrulmuş, kızartılmış halleri gibi ağır kızartmalar lahana, brokoli, pırasa, çiğ yenen soğan gibi sebzeler ağrılar sırasında sık veya fazla yenildiğinde ağrıların artmasına sebep olabilir.

Tabi bu yiyecekleri hiç yemeyin denilemez .Çünkü lifli gıdalardan uzak kalınmasıda doğru olmayacaktır. Ağrılar sırasında tüketilmemesi hastaya göre daha uygundur. Bu durum hastaya görede değişeceğinden hasta kendisine dokunanlardan sakınabilir. Veya daha az ve seyrek tüketebilir. Ayrıca ekşi içecekler, gazlı içecekler, (örneğin) kola, gazoz, meyveli soda, bazı meyve suları gibi içeceklerden uzak durulması faydalı olacaktır. Soğuk ve fazla içilen sütünde hastaya göre ishal veya kabızlık yaptığı karın ağrılarını tetiklediği bilinmektedir.

Eğer hastalığın ilerlemiş dönemlerinde tedavi başlamış sa kolşisin kullanmaya başladıktan sonrada bunlara dikkat etmek gereklidir. Zaten tedavinin başlamış olması ağrıları ortadan tamamen kaldırmayacaktır. Bu yüzden beslenme şekli her zaman dikkatli olmalıdır. Ve mümkün olduğunca ılık su içilmelidir. Böylece böbreklerde oluşacak kum ve taştan da korunmuş olunur.

Bu hastalık yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda, gençlerde de olmaktadır. Bu yüzden onlarında dikkatli beslenmeleri gereklidir. Hasta olmayıp taşıyıcı olanlarda hastalığın bazı etkilerini  hafifde olsa yaşayabilirler. Bu yüzden onlarında dikkatli beslenmelerinde fayda vardır. Sadece beslenmede değil yaşam şeklinde de değişiklikler önemlidir.Düzenli uyumak, düzenli kalkmak, öğün atlamamak, çok yememek, hafif egzersizler yapmak, yararlı olacaktır. Fakat ağır sporlar yapmak ağrıları tetikleyebilir. Dikkatli olunmasında fayda var.

Ataklarda üşütmeninde önemi vardır. Soğuk havalarda karnımızı çok sıkmadan sıcak tutacak bir sargıyla Sarabiliriz. Karnımızı çok sıkan pantalon, etek, gibi giysilerden kaçınmada fayda Var.
Ayaklarımızıda sıcak tutmakta soğuklarda yün çorap giymekte fayda Sağlıycaktır. Birde ayaklarımızı mümkün olduğunca ıslamamalıyız. Eğer hasta çocuğumuz ise bu görevler büyüklere düşmektedir.
0 yorum :

Yorum Gönder