728x90 AdSpace

YENİ KONULAR
28 Ağustos 2012 Salı

Akdeniz Ateşi Hastalığında Beslenme Şekli

Akdeniz ateşi hastalığında beslenme şekli 

(Fmf) hastaları nasıl beslenmeli

Akdeniz ateşi hastalığı bağırsaklarda, midede, hasarlar oluşturduğu için, asitli, gazlı, yiyecekler ve içeceklerde ağrıyı tetiklemektedir. Örneğin, Kuru fasulye, Nohut, yeşil mercimek, börülce ve benzeri baklagiller etin kavrulmuş, kızartılmış şekli gibi ağır kızartmalar, lahana, brokoli, pırasa ve çiğ yenen soğan gibi sebzeler ağrılar sırasında sık veya fazla yenildiğinde ağrıların artmasına sebep olabilir.

Tabi bu yiyecekleri hiç yemeyin denilemez. Çünkü lifli gıdalardan uzak kalınması da doğru değildir. Ağrılar sırasında tüketilmemesi hastaya göre daha uygundur. Bu durum hastaya göre de değişeceğinden hasta kendisine dokunanlardan sakınabilir veya daha az ve seyrek tüketebilir. Ayrıca, ekşi içecekler, gazlı içecekler, örneğin kola, gazoz, meyveli soda, bazı meyve suları gibi içeceklerden uzak durulması faydalıdır. Soğuk ve fazla içilen sütünde hastaya göre ishal veya kabızlık yaptığı karın ağrılarını tetiklediği bilinmektedir.

Eğer hastalığın ilerlemiş dönemlerinde tedavi başlanmış ise kolşisin tedavisi başladıktan sonrada bunlara dikkat etmek gereklidir. Zaten tedavinin başlamış olması ağrıları ortadan tamamen kaldırmaz. Bu yüzden beslenme şekli her zaman dikkatli olmalıdır ve mümkün olduğunca ılık su içilmelidir. Böylece böbreklerde oluşacak kum ve taş sorunu da önlenmiş olur.

FMF hastalığında beslenme
Bu hastalık yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda, gençlerde de büyük bir problemdir. Bu yüzden onlarında dikkatli beslenmeleri gereklidir. Hasta olmayıp taşıyıcı olanlarda hastalığın bazı etkilerini  hafifte olsa yaşayabilirler. Bu yüzden onlarında dikkatli beslenmelerinde fayda vardır. Sadece beslenmede değil yaşam şeklinde de değişiklikler önemlidir. Düzenli uyumak, düzenli kalkmak, öğün atlamamak, çok yememek, hafif egzersizler yapmak oldukça fayda sağlar. Fakat, ağır sporlar yapmak ağrıları tetikleyebilir ve dikkatli olunmasında fayda vardır.

FMF ataklarını üşütmekte tetikleyebilir. Soğuk havalarda karın bölgesini çok sıkmadan sıcak tutacak bir sargıyla sarmak işe yarayabilir. Karın bölgesini çok sıkan pantolon, etek, gibi giysilerden kaçınmakta fayda vardır. Ayakları sıcak tutmakta soğuklarda yün çorap giymekte fayda sağlıyacaktır. Ayaklarımızı mümkün olduğunca ıslamamak gereklidir. Ayrıca, akdeniz ateşi hastalığında egzersizin de önemli yeri vardır. Düzenli egzersiz veya yürüyüş yapılması hem böbreklerde oluşabilecek hasarları, taşları önler hemde karın, eklem ve benzeri ağrıların daha az girmesine faydalı olur. Bunu deneyen hastalar, düzenli yapılan orta tempoda egzersiz ve yürüyüşün oldukça fayda sağladığını söylemektedirler. Fakat, ağrılar esnasında yürüyüş yapmak faydalı olabilir iken, ağır egzersizler yapmak ağrıyı şiddetlendirebilir. Ağrıların olmadığı dönemlerde egzersiz yapmak gereklidir. Eğer hasta çocuk ise bu görevler büyüklere, anne babalara düşmektedir.
 • Blogger Yorumları
 • Facebook Yorumları

13 yorum :

 1. ben 14 yaşındayım fmf hastası olduğumu öğrendim, çok öksürüyorum ilaç kullansam bile öksürüğüm geçmiyor biz soğuk algınlığı oldunu düşünüyoruz ama ilaçlar fayda etmiyor. fmf hastalığıyla bir ilgi alakası var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yaklasik 14 senedir fmf hastasiyim. Öksürük hasta oldugum vakit ola biliyor ama öyle günde 5/6 kez dencek kadar az. Herkezde farkli sikayetler ola biliyor fmf'de. Allah sifa versin

   Sil
 2. arkadaşlar doktora gittim karın ağrısı şikayetim vardı küçük tuvaletimi yaparken ağrı olur dedim bana fmf teşhisi koydu ama ordaki yazanların bazıları bende yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fmf herkezde farkli sikayetler göstere biliyor. Facebookda fmf sayfasini takib edin

   Sil
 3. fmf hastasıyım ve sabah kalkıp kahvaltı yapıyorum ve ardından rahatça tuvalete gidebiliyorum. bunu düzene oturttum ve rahatım.

  YanıtlaSil
 4. çok sağ olun yaa, öyle her şeyi yiyordum ben. bu yazıyı okudum artık her şeyi yemeyeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Facebookda fmf'in sayfasini takib edin...

   Sil
 5. fmf hastalığında beslenme çok ama çok önemlidir arkadaşlar lütfen düzenli beslenin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haklısın kardeş fmf hastalığında beslenme baya önemli imiş. bana da gittiğim doktor düzenli beslenmemi söyledi. bakalım budan sonra düzenli beslenmeye çalışacağım.

   Sil
 6. 14 yaşındayım ve bir yaşımdan beri fmf hastasıyım genellikle gogus bolgesinde oluyor agrim önceden ayda bir ağrı girerken bu son iki ayda hast da bir ağrı çekiyorum napmaliyim ilacimi düzenli kullanıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolşisin mi kullanıyorsun? kendini çok yoruyor musun?

   Sil
 7. Allah acil şifa versin size bende bir fmf hastasıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah sana da acil şifa versin =) Beslenmene falan dikkat ediyorsun değil mi? Bunlar FMF hastalığında önemli hususlar.

   Sil

Konu Hakkında: Akdeniz Ateşi Hastalığında Beslenme Şekli Değerlendirme: 5 Yorum: Siberman Yönetici